Blog

Amsterdam Gezisi: Dam Meydanı

 Dünyadaki en meşhur şehir meydanlarından birisi Dam Meydanı. Amsterdam'da bir kaç gün geçirecekseniz bilin ki onlarca kez meydandan geçeceksiniz veya meydanda bulunacaksınız. Şehir sakinleri için de bir buluşma noktası. Yılın her günü oldukça kalabalık çünkü meydan hem  şehrin en işlek caddelerinin kesişme noktası hem de dört bir yanı tarihi ve önemli eserlerle çevrili. Tarihte, Amsterdam'ın kaynağı olarak görülen Amstel nehri üzerine kurulan barajın bulunduğu bölgede yer alan meydan ismini de buradan alıyor. İngilizce'de baraj anlamına gelen Dam, meydanın yüzlerce yıldır kullanılan ismi. Yüzlerce yıl ise balık pazarı olarak kullanılan meydan şu an ise turistik bir bölge. Etrafta da oldukça lüks mağazalar ve çok sayıda restoran bulunuyor.

 Dam Meydanı'nın bir tarafında Amsterdam Kraliye Sarayı bulunuyor ki bu yapı meydanın en akılda kalan mimarilerinden. Günümüzde kraliyet törenlerinde yani yılda bir kaç kez kullanılıyor. Bir başka eser ise yeni klise anlamındaki Nieuwe Kerk. Bu kilise de kraliyet mensuplarına özel. Kraliyet etkinlikleri için kullanılıyor. Kraliyet sarayının tam karşısında Ulusal Anıt bulunuyor ve bu anıt İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Hollandalılar anısına yapılmış.

 Meydandaki bir diğer önemli eser ise dünyanın en meşhur balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi. Aslında bu müzenin bilindiği gibi dünyanın her yerinde şubeleri bulunuyor ama en çok bilinen ve ziyaret edileni şüphesiz Amsterdam Dam Meydanı'nda bulunanı.

 Meydanın bir diğer tarafında da şehrin en meşhur ve tarihi otellerinden NH Grand Hotel Krasnapolsky. Adından da anlaşılacağı üzere şehirdeki Polonyalılar tarafından kurulan otelde konaklamak biraz tuzlu gelebilir ama tarihi mimarisi ile meydanın en güzel binalarından.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kültür Şehri Varşova...

Amsterdam Gezisi: Dam Meydanı

Amsterdam Gezisi: Kanallar!