Blog

Amsterdam Gezisi: Kanallar!

Kanallar Şehri Amsterdam...

 Turistler için onlarca çekici sebeplerden Amsterdam'la en çok özdeşleşeni kanalları. Bu kanallar sayesinde şehir kuzeyin Venedik'i olarak anılmaya başlamış ancak Venedik'ten bile daha fazla kanala sahip Amsterdam. Şehir 90 adanın birleişiminden oluşuyor ve toplam uzunlukları 100 kilometreyi geçen bu kanallar üzerinden adaları birbirine bağlayan yaklaşık 1500 köprü mevcut.

 

Turistik özelliklerinden önce kanalların tarihine ve işlevine bir değinelim. Amsterdam bir zamanlar denizlerden oluşan topraklara kurulmuş bir şehir. Şehir deniz seviyesinin neredeyse altında. Bu kanallar 17. yüzyılda suyla kaplı toprakları boşaltmak ve denizle kara bağlantısını sağlamak adına çok öenmliymiş. Günümüzde de büyük bir mühendislikle yürütülen kanallardan çoğu haftanın üç günü kapalıymış. Bunun sebebi ise Ijsselmeer gölünün temiz suyunun pompalanması ve pis suyun denize taşınmasıymış. Oldukça karmaşık bir mühendislik işlemi yani.

 Kanalların turistik bilinirliliği işlevininkinden çok daha fazla. Şehre inanılmaz bir estetik katan kanallarda gezinti yapmadıysanız Amsterdam geziniz yarım kalmış sayılabilir. 15 Euro ile 80 Euro arasında fiyatlarda kanallarda tura çıkabiliyorsunuz. 80 Euro ödediğinizde tabi ki ufak bir salla kanal gezintisi yapmıyorsunuz; lüks bir teknede güzel bir akşam yemeğiyle şehrin tadını çıkarıyorsunuz. Gündüz ve gece fiyat tarifeleri ise birbirinden farklı.

 Kanalların şehre başka bir 'katkısı' da neredeyse bütün kanalların etrafında dizilen kanal evleri. Şehre inanılmaz bir estetik katan kanal evleri birbirinden çok farklı değil. Bu benzer mimari de Amsterdam'ı Amsterdam yapan özelliklerden.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kültür Şehri Varşova...

Amsterdam Gezisi: Dam Meydanı

Amsterdam Gezisi: Kanallar!