Blog

Anlamlı Gezi: Anıtkabir!

Anıtkabir

 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarının bulunduğı anıt 1953 yılında tamamlanmıştır. Anıtkabir yapılmadan önce Rasattepe adıyla bilinen bölge  şehrin en yüksek noktalarından birisi ve Anıtkabir'in inşaasından sonra yeni ismi Anıttepe olarak anılıyor.

 Yaklaşık 750.000 metre kare ile oldukça büyük bir alana yayılan Anıtkabir Anıt Bloku ve Barış Parkı olarak iki kısımdan oluşuyor ancak Anıtkabir denince gözümüzde canlanan ve milyonlarca kişinin her yıl ziyaret ettiği bölüm genelde Anıt Bloku.Anıt Blokuna ulaşmak için meşhur Aslanlı Yol'dan yürüyorsunuz ve nu yolun girişinde de iki kule sizi karşılıyor; İstiklal ve Hürriyet Kuleleri. İstiklal Kule'sinde Anıtkabir'in bir maketi bulunuyor, Hürriyet Kulesi'nde de Anıtkabir'in yapım aşamasından fotoğraflar ve taş örneklerini görebilirsiniz. İstiklal Kulesi'nin önünde üç kadın heykeli bulunuyor. Bu kadınların elinde başak demetlerinden bir çelenk var ve bu başak demeti yurdumuzun bereketli topraklarını simgeliyor. Kadınlardan biri ellerini uzatarak Atatürk için rahmet diliyor ve diğeri de yüzünü kapatmış ve ağlıyor.

 Kulelerin ardından yaklaşık 250 metre olan Aslanlı Yol'u yürüyerek geçiyoruz. Burada toplam 24 adet aslan heykeli var ve bu aslanlar Türk boylarını simgeliyor. Aslanlı Yol'u geçince tören alanına ulaşıyorsunuz. Tören alanının dört bir yanında kuleler bulunuyor. Bunlar, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi ve Barış Kulesi.

 Mozole'ye çıkan 42 merdivenin sağ  ve sol taraflarında Kurtuluş Savaşımız'ın önemli muharebelerinden Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri'nin kabartmaları bulunuyor. Anıtkabir'in en önemli bölümü mozoleye girişte sol tarafta Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi sağ tarafta ise Onuncu Yıl Nutku yazılıdır.  Atatürk'ün mezarı ise mozolenin 7 metre altında bulunan mezar odasında yer alıyor ve bu oda ziyarete açık değil. Mezarın etrafındaki Prinç vazolarda Türkiye'nin her şehrinden KKTC'den ve Azerbaycan'dan getirilen topraklar bulunuyor.

 Mozole'nin çıkışında 1960 yılında açılan Atatürk Müzesi bulunuyor. Burada Atatürk'ün bir çok kişisel eşyası, Kurtuluş ve Birinci Dünya Savaşı'na dair fotoğraflar ve Cumhuriyet'in kuruluş dönemine dair eserler yer alıyor. Çıkışta da kütüphane ve hediyelik eşya bölümü mevcut. Her Türk vatandaşının ziyaret etmesi gereken Anıtkabir, hem mimarisi ile hem de taşıdığı anlam ile yurdumuzun en önemli eserlerinden biri.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Anlamlı Gezi: Anıtkabir!

Türkiye’nin Görülesi En Güzel Köyleri

Türkiye’de Ölmeden Önce Mutlaka Görülmes