Blog

Kültür Şehri Varşova...

Polonya'nın henüz Euro'ya geçmemiş olması ve Batı Avrupa ülkelerine nispeten oldukça ucuz olması Varşova'yı 'parasız turistler' için daha da bir gözde hale getiriyor.Polonya'nın başkenti Varşova, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri ve Krakow'la beraber en çok turist çeken şehirlerinden. Önce Naziler, sonrasında Sovyetler tarafından işgal edilen Varşova İkinci Dünya Savaşı sonrasında neredeyse tamamen yeniden inşaa edilmiş. Yıllarca süren Sovyet egemenliğinin etkisi şehirde hala hissediliyor; gri yapıları ve hatta havasıyla karamsar bir şehir olduğu söylenebilir.

 Birkaç Avrupa ülkesi görmüş iseniz Old Town (Eski şehir) kavramına uzak değilsinizdir. Çoğu Avrupa ülkesinde büyükçe bir klise veya katedralın bulunduğu tarihi şehir meydanı Old Town ismiyle anılıyor. Şehirler büyüyüp gökdelenler inşaa edilse de Old Town meydanlarının tarihi dokusu bozulmuyor. Varşova'da Old Town, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler yarafında yerle bir edilmiş ve neredeyse tek bir bina bile sağlam kalmamış; sonrasında otuz yılı bulan bir restorasyon çalışması yapılmış ve orijinal hali esas alınarak yenilenmiş. Burada tarihi binalar, klisenin yanı sıra cafeler restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarını görebilirsiniz.

 Kültür ve Bilim Sarayı, Varşova'nın en önemli simgelerinden ve hala Polonya'nın en yüksek yapısı. Ancak Lehler tarafından çok gurur duyulan bir yapı olmadığı biliniyor çünkü Sovyet egemenliği sırasında Stalin tarafından yaptırılmış ve Polonya'ya 'hediye' edilmiş. Binanın üç binden fazla odası var ve en tepesine bile çıkmanıza gerek kalmadan bütün Varşova'yı görebiliyorsunuz.Polonyalı ünli müzisyen Frederic Chopin adına yapılan müze de önemli turistik yapılardan ve müzisyenin son enstürmanı olan piyano da burada sergileniyor. Lazienki Parkı; merkeze çok uzak olmayan bir konumda ancak şehirden tamamen ayrılmış yemyeşil doğasıyla ve gölleriyle harika bir doğal güzelliğe sahip. Wilanow Sarayı, da Varşova'nın en önemli simgelerinden birisi. Haşmetli mimarisinin yanında yemyeşil bahçesiyle saray kusursuz bir görselliğe sahip. Barbacan, Meçhul Asker Anıtı, Ulusal Müze ve daha bir çok yapı Varşova'da görülebilecek yerlerden yalnızca bir kaçı ve şehrin en güzel yanlarından birisi yüz ölçümü olarak çokta büyük bir alana yayılmamış olması. Bu eserlerin hepsini uzun mesafeler katetmeden görmeniz mümkün.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kültür Şehri Varşova...

Amsterdam Gezisi: Dam Meydanı

Amsterdam Gezisi: Kanallar!